Изкуствени източници на светлина
Първите изкуствени източници на светлина, използвани от хората, са свещите и факлите.
Свещта съдържа втвърдено вещество, разтапящо се при горене, в средата на което е поставен текстилен фитил. В днешно време за гориво се използва предимно парафин, но по-висококачествени свещи се произвеждат от стеарин или пчелен восък.
Факлата представлява източник на светлина с дълга дървена дръжка. В нейния край е омотано парче плат, което е напоено с течно запалително вещество. Факлите са използвани още от дълбока древност, но понастоящем употребата им е ограничена. Международният олимпийски комитет спазва и до днес древната традиция олимпийският огън да се пренася с факли.
След факлите са изобретени маслените, керосиновите и газовите лампи и фенери.
С откриването на електричеството са създадени най-разнообразни изкуствени източници на светлина. Най-често използван такъв източник е електрическата лампа с нагреваема (нажежаема) жичка. В резултат на протичане на електрически ток през жичката (обикновено от сплав на волфрам), заради високото съпротивление, тя се нагрява и започва да свети. За получаване на видимо излъчване на светлина, е необходимо температурата да се повиши до няколко хиляди градуса. Само малка част от излъчваната светлина е във видимия за човешкото око спектър. Основният дял се пада на инфрачервените лъчи.
Друг източник на светлина, използван предимно в електрониката, е светодиодът. Той създава светлинен поток, благодарение на няколко светещи кристала в комбинация с леща. Елементът представлява полупроводников диод, изграден от области с положителни (positiv) p - токови носители (дупки) и отрицателни (negativ) n – токови носители (електрони). В средата на светодиода е граничната област, позната като p - n преход. От там се излъчва некохерентна светлина в тесен спектър, когато през него протича ток.
Лазерите пренасят огромна енергия през единица площ. Интензитетът на лазерното лъчение може да достигне до 1012 W/m2, а при излъчване на къси импулси надминава 1020 W/m2! Така лазерният лъч може да се разпространява на хиляди километри, без да се промени, което е от съществено значение за съвременните оптични комуникационни системи. Топлинното действие на мощното излъчване намира широко приложение в медицината. С лазери хирурзите извършват безкръвни операции, премахват перде на очите и залепват очна ретина. Лазерното лъчение се използва и в промишлеността при обработка на труднотопими и твърди материали.
Лазерите се използват във всички сфери на човешката дейност. Без тях е невъзможно развитието на високите технологии. Приложението им в комуникациите е изключително перспективно. Очаква се разработката на лазери, генериращи по-къси импулси с оптимална форма за разпространение на още по-големи разстояния. В момента се конструират лазери, в които ядреното лъчение ще се преобразува в светлина. Такива лазери, съчетани с активната зона на атомни реактори, ще позволят прякото преобразуване на ядрената енергия в светлинна.