Огледала

Огледала
      Огледало се нарича гладка полирана повърхнина с отражателна способност. Изработва се от стъкло, покрито с тънък слой метал, или само от метал. Според формата си огледалата биват плоски, вдлъбнати, изпъкнали, сферични, елиптични, цилиндрични и др.

      При попадането на лъч светлина върху плоска огледална повърхност (разглеждаме напълно непрозрачно огледало) под ъгъл спрямо нормалата (перпендикулярната права) към повърхността, той се отразява под същия ъгъл (виж рубрика Явления - Отражение). В частния случай когато лъчът пада перпендикулярно, той се отразява върху себе си.


      Първите огледала били създадени от хората за наблюдение на собствената им външност, по подобие на отражението в спокойна водна повърхност.
Огледала
      Когато огледалната повърхност е плоска, огледалото се нарича плоско. Ако поставим върху оптичен хартълов кръг плоско огледало и насочим светлинен сноп, падналата светлина се отразява от огледалото, променяйки траекторията си и запазвайки праволинейното си разпространение. Образите, получени с плоско огледало, са винаги недействителни, понеже се получават от пресичане на продълженията на лъчите.

      Огледалото е сферично, ако повърхността му е част от сфера. Сферичните огледала са вдлъбнати и изпъкнали. С вдлъбнатото сферично огледало успореден светлинен сноп се превръща в сходящ (събира светлината в една точка), а с изпъкнало - в разходящ (разсейва светлината).
Огледала
Сферични огледала
Огледала
Построяване на образ с вдлъбнато сферично огледало
Огледала
      При вдлъбнато огледало, ако предметът е по-близо до огледалото, в сравнение с фокуса, образът е уголемен, изправен и недействителен. Ако предметът е далече от фокуса, образът е умален, обърнат и действителен.

      При изпъкнало огледало образът е винаги недействителен, прав и умален, независимо от местоположението на предметите пред огледалото.
Огледала
      В днешно време големи огледала се използват в интериора, за да създадат илюзия за пространство, особено в неголеми помещения. Тази традиция е възникнала още през средновековието, след като във Франция се появила техническата възможност за изработка на големи по размер огледала.

      Освен в ежедневието, огледалата се използват и като рефлектори (отражатели). В голяма част от изкуствените източници на светлина (фарове, прожектори и др.) са монтирани параболични огледала за формиране на оптимален светлинен поток от успоредни лъчи.

      В оптичните уреди като някои фотоапарати, телескопи, микроскопи, спектрофотометри, лазери и различни други видове промишлено оборудване също се използват огледала за фокусиране и за промяна посоката на лъчите.
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.